Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -události

Tipy pro daňovou optimalizaci

Redakce doporučuje

Jak optimalizovat své daně? Stačí pár rad a tipů. Abyste co nejvíce ušetřili, poradíme vám nějaké vychytávky.

Rady pro snížení daňového základu

Březen se blíží a přijde brzy čas daňových přiznání. Jak snížit své daně, abyste platili co nejméně? Existuje pár možností. Pomohou vám k tomu nezdanitelné položky.

Bezúplatná plnění znamenají například dary, které věnujete různým politickým stranám, charitě, hnutím nebo na veřejně prospěšné účely. Fyzickým osobám v invalidním důchodu či na kompenzační pomůcky.

Můžete si odečíst maximálně 15 % ze základu daně. Dá se i věnovat peníze na následky škod, jako jsou povodně. Toto se odečítá, pokud souhrnná hodnota darů dosáhne 2 % od základu daně nebo je to nad 1000 Kč.

Od základu daně se odpočítávají také úroky od hypotečního úvěru. To se dokládá každý rok, když vám pošle banka vyúčtování. Jde si odpočítat i úrok ze stavebního spoření.

Pojistné na životní pojištění na osobu a také penzijní připojištění. Z toho je možné odečíst do částky maximálně 24 000 Kč. Uznatelné jsou vždy jen měsíční platby nad 1000 Kč. Daňová optimalizace je velmi snadná, stačí jen vědět, jak na to.

Také členské odborové příspěvky, které platíte každý měsíc, se dají odepsat z daní, stejně tak školné, které musíte platit na soukromých školách rovněž, když přetáhnete optimální dobu studia.

Od základu daně se odepisuje stejně tak dárcovství krve. Dobré je odepsat i nákup materiálu a zboží. Můžete uplatnit výdaje za celý rok, musí být dobře zdůvodněné a správně s nimi naloženo.

Nakupte třeba kancelářské potřeby, jako například tužky, tonery, papíry, či diáře i kalendáře pro zaměstnance. Elektroniku, která se dá využít v rámci podnikání, jako telefony, fax a přístroje hodící se na výrobu předmětu vašeho podnikání. Spadají sem i kopírky.

Z daní si můžete odepsat pronájem prostor vaší firmy, jestliže je chcete dát k dispozici. Prostudujte si, co budete k tomu potřebovat za dokumenty. Výhodou je také založení společnosti s ručením omezeným s.r.o., které je levnější než společnost jedné fyzické osoby. Můžete uplatňovat paušální výdaje.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nejčastější otázky, které panují okolo mediace

Mediace se pomalu ale jistě dostává do povědomí stále většího množství lidí. I přesto však kolem ní panují určité...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img