Středa, 29 ledna, 2025
- Reklama -události

Na co nezapomenout při pěstování zeleniny na balkoně

Redakce doporučuje

Přestože nemáte velký pozemek, dostatek chutných plodů do své kuchyně si můžete bez problémů vypěstovat. Stačí vám na to i malá terasa, či dokonce obyčejný balkon.

Platí zde však trochu jiné podmínky. Svým rostlinám byste měli věnovat mnohem více času a péče jako v běžné zahradě. No rozkvetlý balkon plný pochoutek z vlastní produkce vám veškerou péči bohatě vynahradí. Jak na to, aby vám to vyšlo podle vašich představ?

Nezapomeňte na opěrné treláže
Jsou vynikající pomůcka na balkoně. Můžete sem umístit popínavé rostliny jako plamínek, vinná réva, břečťan, zimolez, růži, ostružiny, kiwi a přísavník. Vypěstovat na opoře však můžete i zeleninu, jako je fazole, dýně, hrách, okurky a rajčata. Treláž můžete upevnit i na strop, případně si vytvořit pergolu. Při pěstování zeleniny a jahod vybírejte odrůdy, které jsou určeny do nádob. Existují například druhy převislé rostoucích rajčat či jahod, drobné druhy paprik v různých barvách a tvarech či tykve pestrých barev.

Zbývající prostory můžete doplnit tradičními balkónovými květinami, jako jsou muškáty, aksamitníku, petúnie, nehtíky, lichořeřišnice, fuchsie, železníky či astry. Během letních dnů doplňte balkon io exotickou krásu banánovníku, citrusů či jiných pokojových rostlin.

Pěstujte na balkoně netradičnezdroj: Archiv
Pěstujte na balkoně netradičně
výživa rostlin
Nádoby naplňte zahradní zeminou určenou k pěstování zeleniny a přidejte kompost. Nepoužívejte rašelinu. Kromě toho, že snižuje pH půdy, její těžbou se narušují a mizí z přírody vzácné biotopy rašelinišť. Jelikož zemina je poměrně těžká, odlehčete ji keramzitem, který současně poslouží jako drenáž. Nasypte jej na spodek nádoby a překryjte netkanou textilií, aby se nezanesla drenáž zeminou. Keramzit můžete použít i k mulčování. Rostliny budou čerpat živiny z omezeného prostoru, proto je po čase bude třeba přihnojovat. Použít k tomu můžete i výluhy z rostlin, jako například z kopřivy, heřmánku, jitrocele, přesličky či kostivalu, které můžete nazberať i ve volné přírodě. Stačí rostliny zalít v kbelíku vodou a nechat tři týdny odstát přikryté. Rostliny však přihnojujte velmi opatrně, neboť zde se přebytek živin nevyplavuje pryč jako v přírodě.

důležitá závlaha
To je slabina celého podniku, protože malý objem nádob neudrží hodně vody. Proto byste měli pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Je však rozumné vymyslet i samozavlažovací systém, zejména na letní období, když odcházíte na delší dobu z domu a o rostliny se nemá kdo starat. Řešením je napojení povrchové kapkové závlahy. Tu může řídit přímo malý počítač, a tak si můžete nastavit objem vody i interval a přesný čas zavlažování. Řešením jsou i dostatečně hluboké podmisky, kde přiléváte vodu ve větších intervalech jako při zavlažování nádob.

Zkusit však můžete i podomácku vyrobený zavlažovací systém. Seřízněte dno PET láhve a umístěte ji do zeminy dnem vzhůru, přičemž závit nechte pootevřený tak, aby voda jen jemně odkapávala ven. Přes otvor, který vznikne odříznutím dna, můžete vodu dolévat.

Bylinky nejsou náročné na pestovanie.zdroj: pinterest.com/thespruce.com
Bylinky nejsou náročné na pěstování.
Nezapomeňte, že zahrada na balkoně má:

  • málo místa, proto využijte i vertikální zeleň
  • omezený prostor v květináčích pro rostliny, tedy rychleji se z půdy vyčerpají živiny
  • nedostatek přirozené vláhy, proto investujte do zavlažovacího zařízení
  • extrémně stanoviště, tedy je zde příliš mnoho slunce, případně neustále zastínění podle orientace balkonu na světové strany
- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

České investiční platformy – srovnání a recenze

Investování na finančních trzích už dávno není jen doménou profesionálních obchodníků a institucí. Díky rozvoji technologií se investování stalo...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img