Sobota, 23 listopadu, 2024
- Reklama -události

Při snižování emisí lze využít potenciál geotermální energie

Redakce doporučuje

Meotermální energie by mohla dopomoci Slovensku k nižším emisím.

Uvedla to v tiskové zprávě analytička Eva Sádovský ze společnosti Wood & Company.

Nahrazování fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie je nový dlouhodobý cíl evropských zemí.

Teplo ze země
Aktuální směrnice zavádí, aby do roku 2030 z obnovitelných zdrojů pocházelo 32 procent využívané energie namísto současných 19 procent.

Na Slovensku má geotermální energie značné možnosti, protože velká část země se nachází na horninovém podloží, což podle analytičky přeje získávání „energie ze země“, protože má vysoký tepelný gradient.

Riziko vydatnosti zdroje
Na Slovensku dosahuje tepelný gradient 38 stupňů Celsia na kilometr oproti celosvětovému průměru 30 stupňů Celsia na kilometr. Slovensko však geotermální elektrárna nemá.


Jak upozornila Sádovský, při geotermálních projektech však vzniká určité riziko. Vysvětlila to tím, že předem není garantováno, jaká bude vydatnost zdroje. Zároveň dodala, že riziko by mohlo eliminovat zpracováním kvalitní hydrogeologické studie spolu s případnými seismickými a dalšími měřeními.

V Evropě se za poslední desetiletí instalovaný výkon zařízení na využití geotermální energie více než zdvojnásobil.

Lídry v Evropě jsou Turecko, Itálie a Island
Z údajů instituce EGEC (European Geothermal Energy Council) vyplývá, že v roce 2019 bylo v Evropě 130 geotermálních elektráren s instalovaným výkonem 3 306 MWe, a to celkem v deseti zemích. Ve stejný rok bylo v procesu výstavby 36 elektráren a ve fázi plánování dalších 124 projektů.

EGEC předpokládá, že počet provozovaných zařízení v horizontu pěti až osmi let by se mohl zdvojnásobit.

Lídry ve výrobě geotermální elektřiny v Evropě jsou Turecko, Itálie a Island, které se podílejí na celkovém výkonu 97 procenty. Jak poznamenává Sádovský geotermální elektrárny mají i v Německu, Portugalsku, Chorvatsku, Francii, Maďarsku, Rakousku a Rumunsku.

Čtyři elektrárny na Slovensku
Sádovský poukazuje, že v Evropě se geotermální energie častěji využívá na výrobu tepla a chladu pro budovy či v průmyslu, službách a zemědělství.

Dodala, že lídrem v tomto směru je Island, kde instalovaná kapacita činila loni 2 172 MWt, což představovalo podíl přes 40 procent.

Údaje EGEC přiblížili, že v roce 2019 kapacita geotermálního vytápění a výroby chladu v Evropě činila 5 394 MWt a týkala se 25 evropských ekonomik s 327 zařízeními.

Loni byla na Slovensku nainstalována kapacita na geotermální vytápění a výrobu chladu na úrovni 17 MWt. K aktuálním čtyřem zařízením v Seredi, Galantě, Šali, Velkém Mederu by však mohly přibýt další.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Stylové a funkční stínění zimní zahrady pomocí markýz

Zimní zahrada je oblíbeným místem pro relaxaci, kde můžete být v těsném kontaktu s přírodou bez ohledu na počasí....
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img