Pondělí, 6 února, 2023
- Reklama -události

Inflace v Rusku je nejvyšší za 20 let

Redakce doporučuje

Meziroční inflace v Rusku se v týdnu do 15. dubna zrychlila na 17,62 % a byla nejvyšší od začátku roku 2002, uvedlo ve středu ruské ministerstvo hospodářství. Důvodem jsou západní sankce, které způsobily volatilitu rublu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

V uplynulých týdnech v Rusku prudce vzrostly ceny prakticky všeho, od zeleniny a cukru po oblečení a chytré telefony. Důvodem je ruský útok na Ukrajinu, který začal 24. února, a následné západní sankce uvalené na Rusko.

Týdenní inflace se však zpomalila po prudkém nárůstu během několika uplynulých týdnů, ukázaly údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Týdenní tempo růstu cen (do 15. dubna) kleslo na 0,20 % z 0,66 % v týdnu předtím.

Od začátku roku spotřebitelské ceny v Rusku stouply o 11,05 %. Pro srovnání, ve stejném období před rokem se zvýšily o 2,72 %.

Inflace v Rusku by mohla letos dosáhnout 17% až 20%, uvedl minulý týden bývalý ministr financí a aktuální šéf komory auditorů Alexej Kudrin. Analytici oslovení agenturou Reuters na konci března očekávali 23,7 %, což by bylo nejvíc od roku 1999.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nejčastější vady zboží a co můžete při reklamaci požadovat

Pokud vám doručí nevyhovující zboží anebo si sami takovou věc přinesete z obchodu, vždy je to něco, co vás rozladí,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img