Výraz „digitální euro“ podle průzkumu již slyšelo 32% respondentů. Necelá polovina oslovených respondentů zároveň nemá žádné konkrétní obavy ve vztahu k digitálnímu euru. Třetina se obává zániku hotovosti, menší část zase nedostatečné ochrany soukromí.
Navzdory těmto obavám by však oslovení respondenti v budoucnu upřednostňovali platit digitálním eurem spíše než soukromými stablecoinami. Tyto výsledky podle NBS ukazují, že Slováci jsou v současnosti alespoň v teoretické rovině otevřeni k využívání digitálního eura.
Z průzkumu také vyplynulo, že o kryptoaktivech slyšelo 84,1 % respondentů. Velká většina oslovených zná bitcoin, se značným odstupem následuje ethereum a první trojici uzavírá dogecoin. Na rozdíl od poznání konkrétních kryptoaktiv jsou však znalosti o právní úpravě as tím spojenými riziky slabší.
Méně než polovina oslovených zároveň správně odpověděla, že NBS neprovádí dohled v této oblasti. Přibližně čtvrtina si nesprávně myslí, že NBS vykonává dohled nad trhem s kryptoaktivty a ostatní respondenti neuměli odpovědět.
Kryptoaktiva podle průzkumu vlastní 5,8 % respondentů a dalších 3,1 % jich vlastnilo v minulosti. Celkově má praktickou zkušenost s kryptoaktivty 8,9 % dospělé populace. Na základě výsledků průzkumu NBS se však dá předpokládat, že počet vlastníků kryptoaktiv bude i do budoucna růst, protože 13,7% respondentů, kteří mají o kryptoaktivech alespoň základní znalosti, je plánuje v budoucnu nakupovat a dalších 29% to zvažuje.
Až 40 % vlastníků podle průzkumu nakoupilo kryptoaktiva v posledních dvou letech a dalších 30 % jich nakupovalo v letech 2018 a 2019. Přestože kryptoaktiva existují již 13 let, přes dvě třetiny vlastníků kryptoaktiv je nakoupilo v posledních čtyřech letech. Respondenti nejčastěji nakupovali kryptoaktiva z důvodu, aby se s nimi blíže seznámili a za účelem spekulace.
Oslovení respondenti většinově investují do kryptoaktiv jen malou část svého investičního portfolia a postupují tak v souladu s doporučením NBS investovat jen tolik prostředků, kolik si mohou dovolit ztratit. Většina vlastníků kryptoaktiv do nich alokovala do 5 % svého investičního portfolia. I z tohoto důvodu je celková hodnota vlastněných kryptoaktiv většinou relativně nízká. Přes třetiny respondentů vlastní kryptoaktiva v celkové hodnotě do 250 eur a něco přes čtvrtiny má v kryptoaktivech od 250 po 1000 eur.
Průzkum realizovala NBS ve spolupráci s agenturou Focus ve dnech 26. listopadu 2021 až 3. prosince 2021 na reprezentativním vzorku 1010 respondentů.