Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -události

Proč je první zahraniční bankrot Ruska od roku 1918 z pohledu aktuální války natolik důležitý

Redakce doporučuje

  1. dubna 2022 agentura Moody’s Investors Service varovala, že rozhodnutí země provést platby dluhu vydaného v dolarech v rublech by představovalo selhání, protože porušuje smluvní podmínky. 30denní ochranná lhůta umožňuje Rusku až do 4. května převést platby na dolary. Nesplacení je jedním z nejjasnějších signálů, že sankce uvalené USA a dalšími zeměmi mají zamýšlený vliv na ruskou ekonomiku. Bude to mít nějaký vliv na schopnost Ruska vést válku na Ukrajině?

Rusko má dostatek hotovosti – jen ze svých dodávek ropy a plynu denně vysbírá ekvivalent více než 1 miliardy dolarů – ale má omezený přístup k dolarům z důvodu sankcí uvalených USA. 5. dubna USA zablokovaly Rusku používání dolarových rezerv držených v amerických bankách na splácení dluhu, čímž Moskvě nedaly na výběr, pokusila se uskutečnit platby v rublech, jejichž hodnota je od invaze velmi nestabilní. Pokud Rusko nezmění platby na dolary do 4. května, vláda bude v prodlení se svými zahraničními závazky poprvé od roku 1918, kdy bolševičtí revolucionáři převzali Rusko a odmítli zaplatit mezinárodním věřitelům země. Rusko v roce 1998 také selhalo, ale jen s domácím dluhem.

Když země nesplatí zahraniční půjčku, mezinárodní investoři jí obvykle nechtějí nebo nejsou schopni půjčit více peněz. Nebo požadují mnohem vyšší úroky.

Ať už z důvodu vyšších úrokových nákladů nebo neschopnosti půjčovat si, to nutí zemi snižovat výdaje. Menší vládní výdaje snižují ekonomickou aktivitu, zvyšují nezaměstnanost a zpomalují růst. Zatímco některé z těchto účinků, jako je slabší hospodářský růst, jsou často krátkodobé, jiné důsledky mohou zemi pronásledovat roky. Obchod s jinými zeměmi zůstává pod normální hodnotou v průměru 15 let po selhání, zatímco úplné vyloučení z kapitálových trhů obvykle trvá něco přes osm let.

Například, když v roce 2001 selhala Argentina, peso se propadlo, ekonomika se scvrkla a inflace prudce vzrostla. Po celé zemi vypukly nepokoje kvůli potravinám, které vedly k rezignaci prezidenta. Přestože se argentinská ekonomika do roku 2007 zotavila, země si nadále nemohla půjčovat od zahraničních investorů, což v roce 2014 opět vedlo k nesplácení.

Proč je první zahraniční bankrot Ruska od roku 1918 z pohledu aktuální války natolik důležitý

Co to znamená pro Rusko? Země už byla vyloučena z mezinárodních trhů s půjčkami kvůli sankcím. Vládní představitel nedávno řekl, že Rusko by se také vyhýbalo domácím půjčkám, protože nesplácení by vedlo ke „kosmickému růstu“ úrokových sazeb. Jeho značné příjmy z někdy zlevněného prodeje ropy a plynu však mohou krátkodobě pomoci kompenzovat potřebu půjčovat si, zvláště pokud dokáže nadále najít ochotné kupce jako je Indie a Čína. 14. dubna 2022 Putin přiznal, že sankce narušují export a zvyšují náklady.

Ruská vláda se usilovně snaží vyhnout bankrotu. Až do 5. dubna používala své vzácné dolary na platby za dluhopisy. Již před invazí si vytvořila významnou rezervu v cizí měně, z velké části proto, aby mohla pokračovat ve splácení dluhů půjčených v dolarech a eurech i přes sankce. Rusko dokonce pohrozilo, že podnikne právní kroky, pokud ho sankce přinutí dluh nesplatit. Jakkoli zvláštně to může znít, Rusko se pravděpodobně obává o svou pověst – alespoň mezi investory do dluhopisů. Nesplacení suverénním dlužníkům vytváří špatnou pověst, jejíž náprava může trvat roky, jak ukazují zkušenosti Argentiny. A dlouhodobý dopad by mohl být pro Rusko ještě horší. Důvodem, proč je Rusko v této situaci je to, že se rozhodlo napadnout Ukrajinu navzdory opakovaným varováním, že by to vedlo k přísným ekonomickým a finančním sankcím.

Věřitelé by se tedy mohli ptát, zda Rusko bude vždy upřednostňovat své zahraničněpolitické zájmy před zájmy věřitelů a trvale zvyšovat náklady na půjčky. Pokud ano, může být pro ně obtížné si půjčit na další roky.

Dalším rizikem je, že nesplacení může umožnit věřitelům zabavit ruská zahraniční aktiva jako formu splacení. Mezinárodní sankce již umožnily zemím zabavit nebo zmrazit ruská aktiva, která by mohla být použita ke splacení nesplacených dluhů. Jeden výpočet naznačuje, že 50 % věřitelů v nedávných případech státního dluhu se pokusilo zabavit aktiva jako alternativu platby.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nejčastější otázky, které panují okolo mediace

Mediace se pomalu ale jistě dostává do povědomí stále většího množství lidí. I přesto však kolem ní panují určité...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img