Středa, 24 dubna, 2024
- Reklama -události

Porod? Už nikdy více … Trauma ženy z porodu může mít hluboké následky

Redakce doporučuje

Trauma z porodu je pro některé ženy realitou, se kterou bojují celý život.
Přestože pro mnoho žen je porod krásným zážitkem, krásným přerodem ze stavu „těhotná maminka“ do stavu „maminka novorozence“, existuje část žen, pro které je porod noční můrou. Za normálních okolností novopečená maminka velmi rychle zapomene na bolest i strach z porodu, když v náručí drží krásně novorozeně. Avšak ne vždy jsou okolnosti normální.

Někdy je porod velmi traumatizujícím zážitkem. Příčinou může být neočekávaný zvrat v průběhu porodu, porod pomocí zvonu či kleští, velký strach o sebe či děťátko, velké porodní poranění a podobně. Negativní zážitky z porodu mohou vést k rozvoji posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Veteráni, maminky i otcové
Přestože PTSD si obyčejně přiřadíme k válečným veteránům, může touto poruchou trpět i matka po porodu. Jde o úzkostnou poruchu způsobenou velmi stresujícím zážitkem, obrovským strachem či neklidem. Tyto zážitky se často přetaví do nočních můr nebo záblesků stresujících událostí. Ženy s PTSD způsobenou porodem mohou trpět záchvaty paniky a stresu, pokud jsou vystaveny něčemu, co jim porod připomíná, nočními můrami, nechtěnými vzpomínkami na trauma z porodu, mohou se vyhýbat čemukoliv, co souvisí s prožitou traumatem – například o tom nemluví, jak uvádí Patrick O’Brien, odborník z University College Hospital.

Při PTSD jde o to, že člověk je vystaven závažnému fyzickému ohrožení nebo poranění – vlastnímu nebo týkajícímu se druhých – přičemž na toto ohrožení reaguje pocity strachu, bezmocnosti nebo hrůzy.

Údajů o počtu žen trpících PTSD v důsledku porodu je málo. Některé studie uvádějí 4% porodů, jiná studie tvrdí, že PTSD postihne až třetinu žen po traumatickém porodu.

Zajímavé však je, že touto poruchou mohou trpět i otcové, kteří jsou svědkem traumatického porodu své ženy.

Projevy PTSD mohou být různé. Některé ženy udávají pocit neustálé hrozby, rozvoj obsesivní chování, extrémního strachu o dítě – nespustí ho z očí, nikoho nenechají děťátko pohlídat, mohou často trpět nočními můrami.

arogantní zdravotníci
Traumatický porod neznamená automaticky rozvoj PTSD. Důležitá je schopnost ženy trauma zpracovat, její vnímání prožitého. Riziko PTSD se zvyšuje, pokud žena cítí bezmoc, nedostatek péče a podpory během porodu. Bezcitný přístup zdravotnického personálu při komplikovaném porodu zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobých nepříznivých následků na psychice ženy.

Během porodu je maminka extrémně vnímavá na projevy péče a empatie, jde o situaci, která vyžaduje její plné nasazení a ve hře jsou dva -pro ni najdôležitejšie- životy. Není divu, že nedostatek zájmu, ignorace její obav či strachu, hrubé a neuctivé chování na ní podepíší více, než za situace, kdy má vše pod kontrolou. Pokud se toto všechno ještě znásobuje komplikacemi při porodu, může to způsobit těžký stres s dlouhodobými následky.

Ve větším ohrožení jsou ženy, které byly oběťmi sexuálního zneužívání v dětství, ženy s předchozí PTSD, depresí či úzkostí. U nich je až pětinásobně vyšší pravděpodobnost rozvoje PTSD po porodu.

Alarm v mozku a narušení vztahů
V důsledku enormního stresu při vzniku PTSD dochází k ukládání vzpomínek na jiné místo v mozku, než je to běžné. Z tohoto místa není možné je zpracovat tak, jak za normálních okolností. Bez jakékoliv kontroly mohou vynořovat například při shlédnutí obrázků porodu, ale mozek jejich nevyhodnotí jako normální vzpomínky, ale jakoby žena byla opět v nebezpečí. Tím dojde ke spuštění úzkostných reakcí.

PTSD se může projevovat nadměrnou úzkostí a obavami o zdraví dítěte. Stephanie popisuje PTSD u sebe následovně: „Věděla jsem, že nejsem v pořádku, ale tajila jsem to několik měsíců. Nejedla jsem ani nespala. Nedala jsem svého synka nikomu pohlídat. Moje starší děti spoléhali na svého otce, protože já byla příliš soustředěna na své miminko. Moje dcerka měla jen dva roky, můj vztah k ní utrpěl újmu. Přestala jsem věřit svým rodičovským schopnostem, svou rodinu a manžela jsem odsunula do pozadí. „

Mnoho žen s PTSD po porodu uvádí negativní dopad této poruchy na vztahy se svým partnerem. Odmítají intimní soužití, obviňují ho z událostí provázejících porod. Dochází často k narušení vztahové vazby mezi matkou a dítětem, matka může děťátko po těžkém porodu odmítat, přestože časem se to obyčejně zlepší.

PTSD může být chybně diagnostikována jako poporodní deprese, která však má jiné příznaky.

„Zvládla to každá, tak proč ne ty?“
Porod se považuje za přirozenou věc, a přirozeně se také na ženu tlačí, aby ho zvládla bez „zbytečných cavikov“. Snadno se to však říká mužem nebo těm ženám, které nerodily nebo zažili bezproblémový porod.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Veselý starosta bez papírování? Pro DigiDay žádný problém!

V dnešním světě, kde se vše kolem mění bleskovou rychlostí a každého zajímají novinky, je důležité držet krok. Představte...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img