Sobota, 20 dubna, 2024
- Reklama -události

I miminka i větší děti mohou trpět nedostatkem železa: Jaké jsou příznaky a rizika?

Redakce doporučuje

Jaké jsou příznaky nedostatku železa u dětí? Kolik železa mají děti přijmout? Nedostatek železa u miminek a malých dětí může mít dlouhodobý negativní dopad na jejich zdraví.
Většina z nás ví, že nedostatek železa se může projevit vznikem anémie. Je to stav, kdy červené krvinky nemají dostatek krevního barviva, jsou menší a bledší. Za takových okolností je pro organismus náročnější zajistit dostatečné zásobování všech orgánů kyslíkem.

K příznakům anémie patří například bledost, slabost, únava, dušnost. U dětí však nedostatek železa může mít i dlouhodobý dopad v oblastech, kde byste to možná nečekali.

Růst, chování i inteligence
Důvodů, proč nedostatek železa a tedy i kvalitní složení stravy svého drobečka nemáme podceňovat, je několik. Podle několika studií totiž nedostatek železa ve věku 0-3 roky může mít za následek nevratné poškození rozvoje rozumových schopností a chování a omezení růstu.

Na dostatku železa tedy opravdu záleží. Je nezbytné nejen na tvorbu kvalitní krve, ale také zdravého, dobře propojených a inteligentního mozku. Vývoj mozku probíhá nejdramatičtější právě v prvních letech života, proto je dostatek železa v tomto věku klíčový.

Pro dobrý spánek
Zajímavý souvislost se zjistil mezi nedostatkem železa a syndromem neklidných nohou u dětí. Tento syndrom je velmi nepříjemný, protože dítě nutí každou chvíli hýbat nohama, zejména při usínání.

Spánek je neklidný, usínání bývá problémem. Touto poruchou mohou trpět i dospělí. Samotný nedostatek železa má souvislost s poruchami spánku u dětí i bez syndromu neklidných nohou.

Deficitem železa trpí podle odhadů 5-15% batolat. Avšak žádné velké studie upřesňující tento počet nejsou k dispozici. Pro milovníky dob minulých je třeba podotknout, že v minulosti byl problém nedostatku železa u malých dětiček ještě vypuklejší.

Před rokem 1970 (údaje z USA) se do umělých mlék pro kojence nepřidávalo železo a v těch časech jeho nedostatkem trpělo 30-40% dětí.

Příkrmy bohaté na železo – hlavně pro kojené děti
Pro uvědomělé maminky, které vědí, jaké je pro děťátko důležité kojení, však lékaři nemají dobrou zprávu – kojené děti jsou nedostatkem železa ohroženy více, než děti na umělém mléce, které je uměle obohacené o tento prvek. Toto však platí i proto, že kojeným dětem se později zavádějí příkrmy.

Určitě to však není důvodem pro odstavení děťátka od mateřského mléka, které je pro něj suverénně nejlepší výživou. Je však důležité po zavedení příkrmů poskytnout děťátku stravu bohatou na železo.

Proto malé děti jistě nemají konzumovat čistě vegetariánskou stravu. Železo rostlinného původu se vstřebává omezeně a pro člověka je lépe využitelné železo pocházející z masa.

Zdroj: iStockphoto
GALERIE
Při podávání prvních příkrmů, kdy děťátko sní sotva pár lžiček, je množství železa přijatého pouze z rostlinných zdrojů nedostatečné. Dobrým zdrojem železa je tedy zmíněné maso – nejlépe červené, pro dětičky je vhodné například telecí či jehněčí, luštěniny, tmavozelená listová zelenina a ryby.

Kolik železa mají děti přijmout?
Doporučené dávky železa pro děti doporučené americkou společností pediatrů AAP jsou následující:

Kojeným donošeným dětem vystačí zásoby železa od narození do cca 4 měsíců. Od 4. měsíce do zavedení příkrmů bohatých na železo potřebuje dítě 1 mg železa na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud má tedy dojčiatko např. 5 kg, potřebuje 5 mg železa denně.

Kojenci od 6 do 12 měsíců věku potřebují 11 mg železa denně. Doplňky železa jsou nutné pouze v případě, že dítě nemá dostatek železa z umělého mléka nebo příkrmů.

Batolata ve věku 1-3 roky mají přijmout 7 mg železa denně, ideální je přijmout dostatek železa stravou.

Predčasniatka narozené před 37. týdnem těhotenství potřebují nejméně 2 mg / kg železa denně až do 12 měsíců věku. Kojeným dětem se podává dávka doplňků železa 2 mg / kg denně od 1 měsíce věku až do zavedení příkrmů, které tuto dávku pokryjí. Děti na umělé výživě mají potřebné množství železa obsažené v samotném umělém mléce.

Které děti jsou nejvíce ohroženy nedostatkem železa?

  • Predčasniatka. Je to proto, že nejvíce železa od matky přechází k plodu během posledního trimestru těhotenství. Předčasně narozené děti ho tedy nestihnou tolik přijmout, jako děti narozené v termínu.
  • Výhradně kojené děti po 4. měsíci věku bez podávání doplňků železa. Po 4. měsíci života jsou zásoby železa u děťátka vyčerpány. Mateřské mléko obsahuje železa jen maličko.
  • Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Důvod se neví, zřejmě je to nedostatečná uvědomělost rodičů, nedostatek financí na kvalitní stravu a podobně.
- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Veselý starosta bez papírování? Pro DigiDay žádný problém!

V dnešním světě, kde se vše kolem mění bleskovou rychlostí a každého zajímají novinky, je důležité držet krok. Představte...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img