Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -události

Co dělat, když si dítě něco zlomí? Záchranář o první pomoci při zlomenině

Redakce doporučuje

Ukázky zkušeného záchranáře. Jak podat první pomoc, když si dítě něco zlomí a co všechno je třeba vědět, vám poradí Peter Lakomý ze záchranné služby Falck.
Každý rodič by měl vědět, jak může v případě neštěstí zachránit život svého dítě. Při první pomoci musíme mít na paměti, že jinak se podává první pomoc novorozenci, jinak kojenci do 1 roku a jinak staršímu dítěti. Dnes si podrobně rozebereme jak podat první pomoc dítěti, které se zranilo a něco si zlomilo.

Jak tedy podat první pomoc pořadí zkušený záchranář.

Naučte se zásady první pomoci
Dlouholetý záchranář Peter Lakomý říká, že největší chybou při první pomoci je neposkytnutí první pomoci …

Jak tedy podat první pomoc při zlomenině?

Zlomená dolní končetina

„Pokud se nám dítě stěžuje na bolestivost v končetině, končetinu jemně přehmaty a myslíme na to, že zlomené místo může být zdeformované, oteklé, zmodřela nebo v nepřirozené poloze. Pokud je končetina v nepřirozené poloze, určitě s ní nemůžeme hýbat a raději zavoláme odbornou pomoc, „upozorňuje záchranář.

Pokud je zlomené místo v normálu, tak ho zafixujeme, dolní končetiny můžeme zafixovat trojcípý šátek, případně i nějakými kousky oděvu. Je důležité vypodložit klouby – kolenní nebo i kotníkové nějakou měkčí tkaninou.

Šátek poskládáme do tvaru šálu a zafixujeme zdravou končetinu o tu poraněnou tak, abychom zajistili pro pacienta komfort, stále se s ním povídáme, uklidňujeme ho a zavoláme odbornou pomoc. Dítě necháme v takové poloze, v jaké jsme ho našli a počkáme.

Zlomená horní končetina

Při zavřených zlomeninách horní končetiny je důležitá fixace a poloha. Důležité je fixovat horní končetinu trojcípý šátek nebo pokud je dítě starší a spolupracuje s námi, tak si ji může fixovat samo druhou zdravou rukou, zatímco si skočíme po lékárničku nebo dokud se dostaneme do nemocnice, kde nám pomohou.

otevřená zlomenina

Při otevřených zlomeninách nám často zlomená kost poškodí kůži a trčí ven z rány. Důležité je zastavit krvácení, překrýt sterilní tkaninou nebo obvazem. Pokud kost trčí ven, je důležité ji podepřít z obou stran například dvěma rolemi obvazu a následně dalším obvazem zafixovat na poraněné končetině. Ihned potom končetiny zafixovat.

Důležité je kontaktovat tísňovou linku 112 a vyžádat si pomoc.

Co určitě nikdy nedělejte!

Pokud si nejsme jistí a dítě si stěžuje na bolestivost v dané končetině, třeba ji prohmatávat jemně, nesmíme dělat prudké pohyby, nemůžeme s ní extrémně hýbat, abychom dítěti ještě více neublížili. Vždy postupujte jemně a opatrně.

Pokud si nejste jisti, zda je končetina zlomená nebo ne, pro jistotu ji i tak zafixujte. Pokud je zlomenina otevřená a kost pretŕča ven, určitě kost nevtlačujte zpět dovnitř. Extrémně vyrotovanú končetinu nevracejte zpět, nechte ji raději tak, zafixujte ji v poloze, v jaké je a zavolejte pomoc.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Stylové a funkční stínění zimní zahrady pomocí markýz

Zimní zahrada je oblíbeným místem pro relaxaci, kde můžete být v těsném kontaktu s přírodou bez ohledu na počasí....
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img