Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -události

Psycholog o štěstí: Neberme důležité a pro život podstatné věci jako samozřejmé

Redakce doporučuje

Žádný majetek ani peníze či dovolené nás šťastnými neudělají. Jaký je ten klíč ke štěstí? Co máme dělat, abychom to našli?

Otázku štěstí v této době řeší mnozí. Aktuální situace ve světě, ale také vliv sociálních sítí má za následek to, že po světě chodí mnoho depresivních lidí, kteří ztrácejí smysl života.

Skoro všichni se neustále porovnáváme, chceme mít to, co mají druzí, závidíme a tím ničíme naše nitro. Všichni hledáme lásku, štěstí a spokojenost. Mnohdy to štěstí však už dávno máme, jen si to neumíme uvědomit.

Není všechno takové, jak se na první pohled zdá
Mnozí by si mysleli, že štěstí lze dosáhnout koupením něčeho, vlastněním majetků či disponováním spoustou peněz. Avšak výpovědi známých osobností mluví za všechno.

To, že mají slávu, peníze ještě vůbec neznamená, že jsou upřímně šťastní. Většinou spíše platí, že lidé, kteří jsou skromní a těší se z maličkostí mají mnohem bohatší život, než ti, kteří mají soukromé letadlo a několik luxusních domů.

Selena Gomez, Dwayne Johnson, Lady Gaga, Cara Delevigne, Cameron Diaz, Demi Lovato, Kristen Bell a mnoho dalších známých tváří se přiznalo k tomu, že trpěli či trpí depresemi.

Mnoho z nich však pochopilo, že to, co hledali není to, co ve skutečnosti chtěli najít. Mají slávu, majetek, ale jsou prázdní a někdy by rádi z toho kolotoče unikly.

Slovo štěstí začíná být jednoduše stále více a více skloňované. Existuje nějaký návod na to, jak být šťastný?

Co pro to člověk musí udělat, aby ten klid a štěstí našel? I o tom jsme si povídali s psychologem PhDr. Robertem Krausem PhD., MBA., Jeho pohled je k zamyšlení …

Existuje nějaký návod na štěstí? Minimálně, jaké kroky by člověk měl dělat, aby to štěstí našel?

Štěstí tkví v uvědomí. Často v uvědomění toho, co máme a za co můžeme být vděční. Štěstí není vlastnost, ale schopnost, kterou každý z nás disponuje. Štěstí není náhoda, ale je to naše každodenní rozhodnutí. Mnohokrát jsou lidé smutní z toho, co nemají a nejsou šťastní a vděční za to, co mají.

Mnohokrát nás nedělají šťastnými samotné věci, ale představy o nich. Proto registrujeme, že lidé se naučili být prožitkových šťastnými, ale nejsou reflektivní šťastní.

Reflektivní štěstí, tedy uvědomění si fragmentů v našem životě, které nás dělají dlouhodobě šťastnými je v myslích mnoha jednotlivců méně než krátkodobých efektů štěstí skrytých v často materiálních záležitostech.


Nechte svou kariéru růst. Nabídka zaměstnání na pozici psycholog je zde!


Co si myslíte, proč v této době tolik lidí trpí depresemi?

Příčiny vzniku deprese jsou různé a vždy se na zdraví a jeho odchylky třeba vidět z bio-psycho-sociálně-spirituálního modelu. Kromě již dobře prozkoumaných příčin vzniku deprese registrujeme i nežádoucí vliv digitalizace a sociálních sítí i na vznik deprese čí úzkosti.

Mnohokrát jednotlivci podlehnou iluzi krásy, či štěstí na sociálních sítích a protože jsme naučeni porovnávat se s druhými lidmi, tak se můžeme cítit méněcenné při komparaci se s lidmi, jejichž životy zkresleným způsobem sledujeme.

Jak podle vás z psychologického hlediska nejsnáze najít vnitřní štěstí?

Být si více vědom toho, co už v životě máme. Více se věnovat denní reflexi a vděčnosti. Klidně si ji i zapisovat. Přestat brát důležité a pro život podstatné věci jako samozřejmé.

Více se soustředit na bdělost našeho života a toho, že každý den nás něco učí, ale to, zda nás něco opravdu naučí, záleží od nás samotných. Doporučuji, aby si lidé více vážili to, co mají a byli šťastní už tady a teď a ne až když …

Dá se nějak vědecky podložit, že tato doba z nás dělá nešťastných? Lze na základě tolika možností, které máme a neustálého porovnávání se, co v minulosti nebylo tak rozšířené?

Stejně jako v minulosti, tak iv současnosti je přirozené, že člověk prožívá širokou varietu emocí. Je zcela přirozené prožívat smutek, zklamání, hněv, ale jakmile jsou frekventovanější než radost, štěstí, klid, tak vyžadují zvýšenou pozornost ze strany jednotlivců.

Kromě toho registrujeme, že více digitální doba kromě pozitiv přeje i negativům, zhoršuje mezilidskou komunikaci a mnohokrát jí lidé dají tak velkou moc, že ​​jim vezme i přítomnost a lidé žijí následně více příběhy druhých lidí, než těmi vlastními.

Čehož důsledkem je i to, že páry žijí více vedle sebe než spolu a sice vědí, co se stalo na opačné straně planety, mnohokrát nevědí, co se děje v hlavě člověka, který je v jejich blízkosti.

Jaký je podle vás rozdíl mezi štěstím a spokojeností?

Štěstí je emoční stav, který zastřešuje širokou varietu emocí, jako např. radost, či vděčnost. Na druhé straně spokojenost je emoční stav reflektující naplnění našich přání a přání. I když se tyto dva pojmy prolínají, na hlbinnejšej úrovni registrujeme mírné rozdíly. Opět však platí, že definování rozdílu je rozhodnutí toho, kdo definuje.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Stylové a funkční stínění zimní zahrady pomocí markýz

Zimní zahrada je oblíbeným místem pro relaxaci, kde můžete být v těsném kontaktu s přírodou bez ohledu na počasí....
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img