Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -události

Nejčastější otázky, které panují okolo mediace

Redakce doporučuje

Mediace se pomalu ale jistě dostává do povědomí stále většího množství lidí. I přesto však kolem ní panují určité nejasnosti. Zajímá vás, jak vlastně mediace probíhá? A v jakých případech ji lze využít?

Kdy můžete využít mediaci?

Mediaci může využít úplně kdokoliv. A to v případě, kdy je mezi lidmi nějaký konflikt, který chtějí vyřešit. Nemusí se přitom vždy jednat o spory, které se táhnou již několik let, nebo které se dostaly až k soudu. Právě naopak. Na mediaci se můžete obrátit i v počátcích vašeho konfliktu

Jak můžete o mediaci požádat?

Pokud máte o řešení konfliktu mediací zájem, je na místě se nejprve pustit do vyhledávání vhodného mediátora. Při výběru přitom můžete zvážit nejen místo působení a jeho volnou kapacitu, ale i reference. Snažte se vybrat si takového mediátora, který vám sedne i po lidské stránce. Celý proces tak bude o poznání jednodušší.

Mediátor se při prvním kontaktu s vámi bude zajímat o to, zda jste již na mediaci domluveni s druhou stranou konfliktu. Nebo zda prozatím o ničem neví. Pokud nastane druhá situace, může vám nabídnout, že druhou stranu sporu kontaktuje sám mediátor. Ne všichni ale tuto službu nabízí.

Jak probíhá mediace?

Při facilitativní mediaci probíhá komunikace vždy prostřednictvím mediátora. Strany sporu i mediátor jsou sice společně v jedné místnosti, nicméně klienti nejprve mluví právě na mediátora. Ten se díky využití mediačních technik dokáže poměrně rychle dobrat k tomu, v čem spočívá jádro vašeho konfliktu.

Hlavním úkolem mediátora je to, aby dohlížel na správné provedení procesu mediace. Má povinnost zajistit, aby na sebe strany sporu nijak neútočily. Díky tomu se snaží docílit klidného a racionálního průběhu mediačního jednání, které je důležité k nalezení smírného řešení.

Mediátor v rámci jednání stranám konfliktu pokládá otevřené otázky, pomocí kterých je vyvede z ustrnutí v minulosti, kdy spor vznikl. Následně je může vhodně nasměrovat k přemýšlení o budoucnosti. 

Více informací z oblasti mediace najdete na www.kurzymediace.cz

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Velké srovnání cen potravin 2013-2022: Česko vs Dánsko

Úroveň inflace v roce 2022 zbořila všechny rekordy téměř ve všech evropských zemích. Vstupy rostou, zvyšují se platby za...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img