Oblíbené drobné ovoce se stále častěji objevuje v slovenská zahradách. Pěstujte je i vy a těšte se z chutných a vitamíny nabitých bobulek.
Pěstování snadno zvládnete
Základem úspěchu je pH půdy, které musí být neobyčejně nízké – nejvíce jim vyhovuje pH jen 3,2 až 4,2. Při této hodnotě optimálně rostou a dosahují pravidelné úrody. Vybírejte proto lehké půdy s vysokým podílem organických látek, které přirozeně vytvářejí kyselé prostředí. Na půdách s vyšším pH předem vykopanou jámu vyplňte směsí vrchovištní rašeliny, lesní hrabanky, pilin, kůry a písku. Až do takového lůžka vysazujte mladé borůvky. Abyste zajistili, že se pH půdy nebude po čase vyrovnávat směrem k neutrální hodnotě, vystelte jámu fólií. Ta zamezí kontaktu kyselého substrátu s okolní půdou. Stejnou službu udělá i starý zapuštěný dřevěný sud nebo jiná dřevěná nádoba. Při vysazování nezapomeňte, že na jednu rostlinu spotřebujete minimálně 20 l substrátu. Nejideálnější je čistá vrchovištní rašelina, která je přirozeným prostředím pro borůvky.
Hnojení je druhá polovina úspěchu
Pomocí něj udržíte potřebné nízké pH půdy. Ani vysazení do čisté kyselé rašeliny totiž nestačí. Abyste tedy stále udrželi velmi nízké pH, pravidelně přihnojujte hnojivy určenými speciálně na borůvky. Pokud takové nemáte po ruce, použít můžete i hnojiva na rododendrony a azalky. Vyžadují totiž přibližně stejně kyselý substrát. Vyhýbejte se však hnojivům vápenatým a s obsahem chlóru. Upřednostněte hnojiva se živinami v sirnatých formách, které přirozeným způsobem snižují pH půdy. Jelikož jsou borůvky poměrně náročné i na dusík, vhodné řešení je občasné přihnojení síranem amonným, který je vlastně kombinací síry i dusíku.
Dopřejte jim hodně vody
Tu borůvky opravdu velmi ocení. Jejich kořenový systém je totiž rozložen mělce pod povrchem půdy, proto se může stát, že často trpí nedostatkem vody. Projevuje se to tím, že rostliny shazují největší bobule, při dlouhodobém nedostatku poskytují nižší úrodu a slabší rostou. Pokud jim voda chybí v čase dozrávání plodů, začnou se smršťovat a měnit chuť.
Abyste předešli tímto stavem, zalévejte jejich vydatně hlavně během horkých letních měsíců. Vhodné je i mulčování povrchu půdy kůrou nebo pilinami, což zabrání zbytečně velkému vypařování vláhy. Při odstraňování plevelů nepoužívejte žádný nástroj, prostě jejich vytrhávejte ručně. Okopávání nepřichází v úvahu, protože byste snadno mohli přeseknout kořínky, které jsou hned pod povrchem.
opylování
Co se týče opylujících poměrů, i to je výhoda současné nabídky. Nejenže si ze široké palety můžete vybrat odrůdy na pěstování iv nížinách, ale většina moderních je samosprašná. K dosažení vyšších a stabilnějších úrod se však doporučuje vysadit alespoň dvě, tři odrůdy. Můžete se pak těšit na třásně, které sestávají ze šesti až dvanácti velkých chutných bobulí. Pozor, slupka plodu velmi intenzivně barví, proto když půjdete sklízet úrodu, volte tmavé a starší oblečení. Jeden dospělý keř v optimální kondici přinese přibližně 5 až 9 kg plodů ročně. Bobule využijete opravdu všestranně. Vhodné jsou zejména pro přípravu vynikajících kompotů, sirupů, džemů, sušení i mražení. Díky vysokému obsahu nutričních látek patří borůvky k nejzdravějším ovocným druhům.
Vyberte se odrůdu
Na trh se dostává v poslední době množství odrůd, mezi nimiž jsou rozdíly. Odlišují se zejména velikostí, chutí, aroma a náchylností na opadávání plodů, výškou úrody, velikostí rostlin či obdobím zrání. Všechny jsou však odolné proti mrazu a relativně odolné proti chorobám a škůdcům.