Příběh o Mulan se trochu liší od toho, který známe.
Čtvrtého září si v kinech můžeme podívat zfilmovanou legendu o Mulan, ženě, která se v mužském přestrojení vydala do boje a stala se generálkou. Příběh však není tak pohádkový, jak si ho pamatujeme.
Pokud jste fanoušek Disney pohádky Mulan z roku 1998, určitě jste zaregistrovali její nejnovější verzi, která se do kin měla dostat již v březnu tohoto roku. Vzhledem k virové pandemií se však její premiéra odložila na září, a to jen v zemích, kde kina fungují.
Americký trh si Mulan může podívat na stránce Disney +, kde kromě měsíčního členství zaplatí velkou částku ještě i za film. Celkově je to vyjde na více než 30 eur, čímž chce Disney alespoň částečně kompenzovat finanční ztráty.
Slováci i Češi si však tuto legendární postavu mohou užít na velkém plátně. Kdo byla Mulan a proč je pro Čínu dosud symbolem odvahy a feminismu?
Na počátku byla balada
První zmínka o Mulan se vynořila mezi lety 386 až 557 našeho letopočtu. Traduje se, že ústní podání příběhu se poprvé dostalo do lidové písně Balada o Mulan, která vypráví o dívce, chránící svého už dost starého otce.
Po tom, jak povolali z každé rodiny muže do boje, Mulan se převlékla za jednoho z nich a šla bojovat namísto Vetchého otce. Pro ženu tehdejší doby nevídaný čin, zejména pokud vezmeme v úvahu silné tradice, například postavení ženy a nechvalně obvazování chodidel ve snaze zabránit jejich růstu.
Balada popisuje, jak si Mulan odváže svá chodidla a vezme na sebe mužskou podobu. V armádě setrvá 12 let, domů se vrátí jako uctívána hrdinka. V průběhu času se vynořovaly modifikované verze legendy, ve většině z nich se opakuje temná stránka a tragický osud této bojovnice.
Cvičená bojovnice už před vstupem do armády
V Disneyho pohádce byla Mulan jedináček, který ukradl otci brnění a bez svolení a vědomí rodičů utekl bojovat. Podle čínského básníka Xu Wei byla však otcem od malička trénovaná v boji s mečem, takže do armády odešla více než připravena.
Ve svém díle Hrdinka Mulan jde do boje namísto otce z roku 1593 také Wei píše, že jedináček nebyla, ale měla sestry a mladšího bratra, který byl na vstup do armády příliš mladý. S rodiči se proto otevřeně dohodla, že půjde do boje ona, s čím souhlasili. 12 let bojovala aniž by ji odhalili.
Wei také píše, že příjmení její rodiny bylo buď Zhu nebo wei, ačkoli díla a kultura ji znají pod jménem Hua Mulan.Hua znamená květ a Mulan magnolie, což koresponduje se symbolikou v Disneyho pohádce – květ, který sice rozkvete později ale zato je hezčí než ty ostatní.
Povinnost vs. tradice
Legenda o Mulan vypráví io její úspěších v armádě. Za celých 12 let nikdo neodhalil její totožnost, ačkoli si její kolegové dělali srandu, že nikdy neprovádí potřebu v jejich přítomnosti.
Každopádně Mulan byla v první řadě žena, a láska přichází vždy neohlášená.
Není proto překvapivé, že se zamilovala do spolubojovníka Jin Yonga, jehož měla vždy po boku. Její náklonnost neopadla ani tehdy, když ji povýšili na generála. Láska si nedá poroučet, a Mulan mu odhalila své tajemství.
V Disneyho pohádce se jí milovaný rozzlobil, ve skutečnosti nikdo nebyl šťastnější než právě Yong. Své city opětoval, a těšil se kdy si ji vezme za ženu.
Po 12 letech jí chce císař vzdát čest a odměnit ji za skvělé výsledky, ale Mulan si přála jediné – koně, aby se mohla vrátit k rodině.
Návrat však není plný radosti, jak čekala – její otec je dávno po smrti a matka se opět vydala. Sice ji vítají jako hrdinku a milovanou dceru, ale Mulan nemůže potlačit bolest v srdci, že se nestihla s otcem rozloučit a nestarala se o něj v jeho posledních chvílích.
Tragický konec hrdinky
Zde se legenda dělí na několik variant. Někteří tvrdí, že si Mulan vyčítala odklon od tradic a role, jaká náleží čínským ženám. Nepřítomnost v době smrti otce si nevěděla odpustit, zpochybňuje své rozhodnutí a proto si v smutku a žalu sahá na život.
Jiné verze předkládají možnost, že se nedokázala smířit s tím, co ve válce viděla a proto se rozhodla ukončit svůj život, alternativou je její nechuť skončit v předem dohodnutém manželství, které na ni čekalo.
Jiný příběh nabízí historická novela Sui Tang Yany od Chu Renhuo, podle níž se Mulan stala konkubínou a z toho důvodu se rozhodla ukončit svůj život.
Poslední rozšířenou je její oběť pro císaře – vyříznutím srdce mu prokázala loajalitu a oddanost až za hrob. Každopádně, každý variantu končí sebevraždou legendární bojovnice.
Motivační výmysl, zda reálná postava?
Otázkou zůstává, zda byla Mulan reálná postava z historie, nebo jen legenda, šířící se ústním podáním jako pohádkový příběh. Důkazů o její existenci je velmi málo, ačkoliv v Číně najdete její sochu i památník.