Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -události

Norský státní fond zaznamenal za 1. kvartál ztrátu přes 68 miliard. eur

Redakce doporučuje

Norský státní investiční fond zaznamenal za 1. kvartál ztrátu více než 68 miliard eur. Důvodem byly výkyvy na akciových a dluhopisových trzích, pod které se v nemalé míře podepsala válka na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Norský fond dnes zveřejnil své kvartální výsledky, podle nichž za první tři měsíce letošního roku vykázal ztrátu 653 miliard norských korun (68,42 miliardy eur). Jak uvedl, výsledky ovlivnilo několik událostí, které zasáhly do vývoje akcií a dluhopisů, do kterých fond investuje.

„První kvartál charakterizovaly geopolitické turbulence, které ovlivnily i trhy,“ řekl v souvislosti s výsledky norského fondu Trond Grande z oddělení investičního managementu norské centrální banky, která nejbohatší investiční fond na světě spravuje. Jeho celková hodnota dosahuje přibližně 1,3 bilionu USD (1,20 bilionu eur).

Cottage houses village traditional architecture cozy home in mountains of Norway

Jedním z důvodů je invaze Ruska na Ukrajinu, trhy však již dříve v nemalé míře ovlivnilo opětovné zhoršení pandemické situace v Číně, která v důsledku toho zavedla v některých oblastech lockdown. Ten se dotkl zejména města Šanghaj, které je finančním centrem země. Kromě toho trhy, zejména trhy s vládními dluhopisy, ovlivnilo prudké zrychlení inflace.

Fond, který vznikl v roce 1996, investuje příjmy z norského ropného a plynárenského sektoru s cílem zajistit finance i pro další generace. Podíly má přibližně v 9300 společnostech po celém světě.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nejčastější otázky, které panují okolo mediace

Mediace se pomalu ale jistě dostává do povědomí stále většího množství lidí. I přesto však kolem ní panují určité...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img